Zmarł wieloletni nauczyciel akademicki. „Składamy wyrazy głębokiego współczucia”

 

fot. AWFiS w Gdańsku

 

Zmarł Mariusz Gizowski, wieloletni profesor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz WSAiB w Gdyni. Miał 56 lat. Przyczyna śmierci nie została podana do publicznej wiadomości.

Mariusz Gizowski, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pracy socjalnej, zmarł we wtorek 8 lutego br. – poinformowała gdańska AWFiS. „Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Rektor, Senat i cała społeczność akademicka” – napisano w nekrologu.

Kim był Mariusz Gizowski?

Mariusz Gizowski urodził się 28 stycznia 1966 roku w Gdańsku. W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu pracował w okresie od 1996 do 2011 roku. W latach 1996-2007 jako adiunkt, a następnie od 2008 roku jako profesor nadzwyczajny. W okresie 1 września 2008 roku do końca września 2010 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Nauk Humanistycznych. Od 2016 roku był związany z WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Był członkiem Senatu Uczelni. W 2021 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Nauki. Prowadził zajęcia z bezpieczeństwa społecznego, polityki socjalnej administracji i polityki penitencjarnej.

Profesor gdańskiej AWFiS specjalizował się w zagadnieniach pedagogiki, pracy socjalnej i filozofii. W 1996 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Tytuł dr hab. Nauk humanistycznych zdobył w 2007 roku. W 2012 roku został wyróżniony prezydenckim Złotym Krzyżem Zasługi za działalności na rzecz rozwoju oraz popularyzacji nauki i kultury.

Był autorem przeszło 170 publikacji naukowych z zakresu historii, religioznawstwa, politologii, socjologii, pedagogiki i edukacji, pracy socjalnej i resocjalizacji, bezpieczeństwa społecznego i securitologii oraz familiologii i nauk o rodzinie oraz szeroko pojętej kultury fizycznej i symboliki ideograficznej, heraldyki, genealogii i innych nauk pomocniczych historii.

Msza żałobna zostanie odprawiona w sobotę 12 lutego o godzinie 12:00 w parafii pw. św. Ojca Pio w Gdańsku przy ulicy Przemyskiej 21. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się bezpośrednio po mszy na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku o godzinie 13:00

 

Data publikacji: 10.02.2022, autor: Dominik Gołdyn